Fortuna – Komes Potrójny 2013 vs. 2015

potrójny.jpg

Jeżeli ktoś z Was miał kiedykolwiek do czynienia z butelką piwa marki Komes zapewne zauważył na kontretykiecie informację, jakoby piwo to wraz z upływem miesięcy miałoby zmieniać swoje właściwości. Półtora roku temu postanowiłem sprawdzić prawdziwość tych deklaracji, zakupując jednocześnie dwie butelki rzeczonego specyfiku – Komesa Potrójnego oraz Komes Poczwórnego. W miniony weekend nadszedł czas rozwiązania połowy z tej zagadki i na tapetę wskoczył pierwszy „delikwent”.

Rozpocząłem od testu próbki „świeżego” piwa, rozlanego w butelki w roku 2015. W tym miejscu niczym mnie to piwo nie zaskoczyło – w smaku mocno estrowe, owocowe i rześkie, co podkreślał również aromat. Niestety pomimo dużego stopnia BLG brakowało mu nieco ciała. Dużym plusem z kolei będzie brak wyczuwalnego alkoholu (co na poziomie 10% nie jest tak całkowicie oczywiste). W połowie pojemności przyszedł czas na otwarcie butelki, datowaną na rok 2013. Już po przelaniu do szkła można było zauważyć pierwszą różnicę. O ile piwo z 2015 roku charakteryzowało się bursztynową i mętną barwą, tak trunek leżakowany był absolutnie klarowny i jasny. Dalej działo się już tylko więcej i lepiej! Zapach Komesa Potrójnego z 2013 roku powalał nutami owoców leśnych, kojarzonych bardziej z aromatami winnymi, niż z piwem (i w dalszym ciągu brak wyczuwalnego alkoholu!). Dla mnie to zdecydowanie ogromny pozytyw. Nokaut przy pierwszym powonieniu! W smaku również wszystko się zmieniło. Z prostego, lekko słodkawego i rześkiego piwa powstał trunek bardzo złożony i wytrawny. Cały czas na pierwszy plan wychodziły czerwone owoce, jeżyny i borówki. No po prostu niebo w gębie.

Niby te same piwa, te same etykiety, ale w porównaniu wyszło, jakoby były to zupełnie dwa różne produkty. O ile „świeży” Komes Potrójny jest pijalny i można by mu wystawić notę 6/10, tak ten sam produkt, leżakowany blisko dwa lata zasługuje już w pełni na ocenę bliską ideału – 9/10.

Jedna uwaga do wpisu “Fortuna – Komes Potrójny 2013 vs. 2015

  1. Pingback: Fortuna – Komes Poczwórny 2014 vs. 2015 – Chmielobrody

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s